עתודה הומניסטית

על שם המורה יעקב מאיר ז"ל

"מטרת החינוך צריכה להיות: אנשים המצטיינים בעצמאות – במחשבה ובמעשה – ועם זאת רואים בשירות למען הכלל את משימת חייהם העיקרית."

אלברט אינשטיין

צוות העתודה ההומניסית

 
שכבה ב'   שכבה ג'  

חרובי נדב

מוהר יפעת

חורי יפין בתיה

בן-דור מיה

על העתודה

מטרת העתודה ההומניסטית להיות "חממה" לתלמידים שאפתנים, סקרנים ויצירתיים בתחומי מדעי הרוח. העתודה תסייע להם להפוך ללומדים משכילים ועצמאיים המסוגלים לחקור נושאים ותחומים המעניינים אותם באופן מורכב ומעמיק ולהתהלך במארג התרבותי שיצרה רוח האדם ללא חשש.

תוכנית הלימודים תבנה סביב נושאים רחבים ולא על פי החלוקה המסורתית למקצועות בית הספר. בכל שליש נתמקד בנושא אחד ונלמד אותו דרך מגוון תחומים כגון ספרות, יהדות, פילוסופיה, תיאטרון, קולנוע, אמנות פלסטית, היסטוריה, גיאוגרפיה, פסיכולוגיה ועוד.  

גם דרכי הלימוד יהיו מגוונות וישתנו בהתאם לנושא: סיורים, סדנאות, ראיונות, מרצים אורחים, צפייה מודרכת בסרטים, כתיבה יוצרת, וכן למידת חקר עצמאית המונחית על ידי המורים. התלמידים ירכשו במהלך השנה מיומנויות כתיבה מעולות ואת היכולת לשאול שאלות על נושאים המעניינים אותם, לחקור אותם ולהסיק מסקנות לגביהם.

השאיפה היא שהעתודה תהיה לבית המאפשר לתלמידים לבטא את עצמם, להתנסות בתחומים לא מוכרים להם ולצמוח מבלי לחשוש מביקורת. על מנת ליצור סביבה כזו, צוות אינטימי של שני מורים יוביל את העתודה וילווה את התלמידים לאורך הדרך.