הלימודים בחטיבה העליונה, תהליך בחירת המגמות ותעודת הבגרות

דבר המנהל לתלמידים העולים לכיתה י' בשנה הבאה

תלמידים והורים יקרים,

 

אני מקווה ששלומכם טוב, ושאתם בריאים ומצליחים להתמודד עם המצב.

 

מדינת ישראל, ביחד עם שאר העולם, נמצאים במשבר. כולנו בסגר, נכנסנו למערך של למידה מרחוק, ויתר על כן – יש אי וודאות גדולה כמה זמן יימשך המצב. כולנו תקווה לצאת מהבידוד בקרוב ולחזור בהדרגה לשגרה המבורכת, אך אין ספק שהחיים אחרי המשבר ישתנו משמעותית. ובינתיים עלינו להיערך במסגרת המגבלות הקיימות, וגם ההחלטות על בחירת המקצועות לשנה הבאה צריכות להתקבל לא פנים אל פנים אלא בדרך מתוקשבת.

 

אתחיל בברכה למצטרפים החדשים לבית הספר. צר לי שהברכה איננה פנים אל פנים, אך גם כך אני שמח לברך כל אחד מכם שתרגישו מהר בבית, תרכשו חברים חדשים, ותשתלבו בלמידה ובחיים החברתיים.

 

המעבר לחטיבה העליונה מזמן לכולכם אתגרים חדשים ומעניינים.

אתגר חברתי – כיתות אם חדשות לכל השכבה. תלמידי כל המסלולים: הכיתות המואצות, הכיתה האזורית, כיתת התגבור וכיתת התקשורת, כולם משויכים לכיתות אם משותפות. זוהי הזדמנות להכיר חברים חדשים. גם קבוצות הבחירה בהן תלמדו יתנו הזדמנות להיכרויות חדשות.

אתגר לימודי – כל מה שתלמדו בחטיבה העליונה נכלל במסגרת תעודת הבגרות. אמנם בחינות הבגרות החיצוניות, תוצרת משרד החינוך, מתחילות רק בסוף כיתה ה'. אך כל מה שתלמדו ותוערכו כבר החל בכיתה ד' – ימצא ביטוי בתעודת הבגרות.

לשמחתנו משרד החינוך נותן אוטונומיה לבית הספר להמשיך במגמת הלמידה הפעילה, ברוח תכנית הפיתוח הבית ספרית, גם בחטיבה העליונה. בית הספר לקח שלושה ממקצועות החובה ושילב בהם למידה פעילה: ספרות, שמתקיימת בו תכנית בית ספרית המדגישה למידת חקר, היסטוריה ואזרחות שבה בית הספר השתלב בתכנית "חלוצים בהערכה" שמשמעותה – אוטונומיה בית ספרית הן בדרכי הלמידה והן בדרכי ההיבחנות. גם במקצועות החובה האחרים ובמקצועות הבחירה יש ביטוי ללמידה עצמאית המדגישה חקר, למידה מבוססת פרויקטים, ומרכזיות של התלמיד המעורב והפעיל.

 

מקום נוסף שבו החובה במסגרת תעודת הבגרות חופפת את ערכינו: המחויבות החברתית. במהלך שלוש השנים הבאות המחויבות החברתית היא חלק מהדרישות שמזכות בתעודת בגרות, מחויבות שחלקה מתבצעת בפעילות אישית וחלקה בפעילות קבוצתית. בית ספר מייחס חשיבות רבה לעשייה זאת.

 

במעבר לחטיבה העליונה מתאפשרת התרחבות הדרגתית של לימודי הבחירה על חשבון לימודי החובה. לימודי החובה משקפים את אותם תחומי למידה בסיסיים שהמדינה, וגם ביה"ס, רואים בהם תשתית השכלתית מינימאלית. לימודי הבחירה משקפים את השיקולים האישיים יותר, והם מגוונים: מה מעניין אותי? מה מאתגר אותי? איפה אני מצליח? מה עושים החברה? מה יחשבו עלי? אולי מקצוע מסוים הוא יותר לבנים? או יותר לבנות? מה אני רוצה מול מה רוצים הורי? מה אני רוצה לעשות בעתיד?

אני רוצה להציע בהתלבטויותיכם כמה קווים מנחים:

 • הרשו לעצמכם לעסוק בתחומים מגוונים שמעניינים אתכם. זוהי הזדמנות אחרונה! בחיים תתמחו יותר ויותר בתחום צר. זוהי אפשרות להרחיב אופקים וליהנות מתחומים שבטוח שלא תלמדו בעתיד. אל תהיו תכליתיים מדי. כמו כן הביאו בחשבון שאתם משתנים (בתחומי עניין), ושהמציאות משתנה (במקצועות שניתן לעבוד בהם; בדרישות הקבלה של האוניברסיטאות).
 • אל תיסחפו! בכל בחירה יש גם משום ויתור, וזה חייב להיות כך! כל מקצוע כרוך בעומס הדורש את שלו. כל אחד צריך להביא בחשבון גם את מכלול עיסוקיו מחוץ לביה"ס: תנועת הנוער (ובכלל זה הדרכה), ספורט, נגינה, וכו. יש גם מחיר נוסף: אם העומס גדול מדי – הלימוד עלול להיות מכביד מדי, וגם הציונים עלולים להיפגע.
 • הדגש של בית הספר איננו על ריצה מהירה קדימה. צמצמנו את המקומות של האצה והרחבנו את המקומות של העשרה והעמקה. לעיתים האצה היא פתרון נקודתי לתלמיד מסוים במקצוע מסוים. זהו איננו הכיוון שבית ספר מעודד.
 • אספו אינפורמציה אמינה!! לא אמירות בלתי מבוססות. דרישות קבלה לאוניברסיטאות – קראו במקור, לא משמועות. דברו עם אנשים מצוות בית הספר ועם תלמידים שלומדים במגמות שמעניינות אתכם או אף סיימו אותן.
 • האוניברסיטאות מתלבטות כיום בשאלת בונוס מוגדל למקצועות היסוד. אנחנו ממליצים לבחור מקצוע אחד לפחות ממקצועות היסוד (במקצועות ההומניסטיקה: ספרות, היסטוריה ותנ"ך, במקצועות הריאליסטיים: פיזיקה, כימיה או ביולוגיה). לרוב התחומים בהם תבחרו בעתיד יש יותר משמעות לבסיס איתן מאשר לעיסוק בתחום עצמו. לדוגמה: ללומדי ההנדסה חשוב בסיס של מתמטיקה ופיזיקה; ללומדי הרפואה חשוב שיהיה בסיס בביולוגיה ובכימיה וכו'.
 • לבית ספר חשוב לעודד כתיבה של עבודות גמר. כתיבת עבודת גמר יכולה להיות חוויה מאד משמעותית של למידה עצמאית במקצוע שמעניין אותך, עם הדרכה אקדמית. כמה אפשרויות להגיע לכך: באופן עצמאי, עם מנחה אקדמי; במסגרת סדנה עירונית; במסגרת לימודי תנ"ך מורחב; במסגרת תוכניות כמו "אלפא" ו"מגשימים"; חידוש שהתחיל לפני שנה: אנו מציעים מסלול של הנדסת תוכנה. תלמידים ילמדו במסגרתו מדעי המחשב בהאצה, ואת כיתה ו' יקדישו לכתיבת עבודת גמר טכנולוגית.

 

ולסיום – גם בתקופה המורכבת שבה אנו נמצאים אתם מוזמנים לפנות ולהתייעץ. אנו מבטיחים לעשות מאמץ להיות בדיאלוג עם כל תלמיד וכל הורה שירגיש צורך בכך. התחילו את ההתלבטות עם המחנך, לרשותכם גם חגית וורד, יועצות השכבה, נדב, רכז השכבה, בתי'ה, מנהלת החטיבה הצעירה, דפנה, הרכזת הפדגוגית של החטיבה הבוגרת וכן גם אני אשמח לסייע בהתלבטויות.

 

מאחל לכולנו בריאות טובה ויציאה מוצלחת מהמשבר.

 

גלעד אמיר

מנהל                                  

 

 

 

"אין ספק שהחיים אחרי המשבר ישתנו משמעותית. ובינתיים עלינו להיערך במסגרת המגבלות הקיימות, וגם ההחלטות על בחירת המקצועות לשנה הבאה צריכות להתקבל לא פנים אל פנים אלא בדרך מתוקשבת"

 

 

 

 

 

"במעבר לחטיבה העליונה מתאפשרת התרחבות הדרגתית של לימודי הבחירה על חשבון לימודי החובה … לימודי הבחירה משקפים את השיקולים האישיים יותר, והם מגוונים: מה מעניין אותי? מה מאתגר אותי? איפה אני מצליח? מה עושים החברה? מה יחשבו עלי? מה אני רוצה מול מה רוצים הורי? מה אני רוצה לעשות בעתיד?"

 

 

 

 

 

 

 

 

"הרשו לעצמכם לעסוק בתחומים מגוונים שמעניינים אתכם. זוהי הזדמנות אחרונה! בחיים תתמחו יותר ויותר בתחום צר. זוהי אפשרות להרחיב אופקים וליהנות מתחומים שבטוח שלא תלמדו בעתיד. אל תהיו תכליתיים מדי. כמו כן הביאו בחשבון שאתם משתנים ושהמציאות משתנה.

אל תיסחפו! בכל בחירה יש גם משום ויתור, וזה חייב להיות כך! כל מקצוע כרוך בעומס הדורש את שלו. כל אחד צריך להביא בחשבון גם את מכלול עיסוקיו מחוץ לביה"ס: תנועת הנוער, ספורט, נגינה, וכו'. אם העומס גדול מדי – הלימוד עלול 

להיות מכביד מדי."

סרטון הדרכה של ד"ר דפנה מוסקוביץ, רכזת פדגוגית של החטיבה העליונה

סרטון הדרכה

חוברת המקצועות לחטיבה העליונה

חדש! שירות ייחודי לתלמידי תיכון ליד האוניברסיטה:

אתר SelectStar שיסייע לכם בתהליך בחירת המגמה

אתר SelectStar נבנה במיוחד כדי לסייע לתלמידים העולים לכיתה י' בבחירת המגמות המתאימות להם. האתר מיישם שיטות מדעיות לקבלת החלטה ובחירת מסלול לימודים:

 • בניית פרופיל לכל תלמיד בעזרת שאלון העדפות ותחומי עניין
 • גיבוש המלצה אישית על בסיס הפרופיל
 • מתן מידע אמין ומקיף על כל מגמה בבית הספר
 • מתן דרכי תקשורת ישירות לתלמידים הלומדים במגמות או סיימו אותן על מנת שניתן יהיה להתייעץ עמם
 • סימון מגמות ויצירת רשימת מועדפים
 • שמירת ההחלטות בעזרת שם משתמש וחזרה לתהליך בכל שלב שהוא

המידע שנאסף נשמר אצל חברת SelectStar ולא מועבר לבית הספר. את ההרשמה הסופית יש לעשות בטופס הרישום של בית הספר (ראו הכפתור למטה)

הפניה לדפי המקצועות ודרכי תקשורת עם רכזי המקצועות על מנת לקבל מידע נוסף על המגמות:

 

המידע העדכני והמפורט ביותר נמצא בחוברת המקצועות

הרשמה

ההרשמה נסגרה ביום ד', 1/4/20, תלמידים שצריכים לעדכן את ההרשמה מתבקשים לשלוח מייל לרכזת הפדגוגית, דפנה מוסקוביץ ורכז השכבה, נדב חרובי.

שאלות ותשובות ומידע נוסף

תלמידים והורים מוזמנים ליצור קשר עם ד"ר דפנה מוסקוביץ, הרכזת הפדגוגית של החטיבה העליונה והאחראית על תהליך הבחירה לשנה הבאה, בעזרת כתובת הדואר האלקטרוני: daphnamo@gmail.com.

על מנת להבין טוב יותר את מערכת הבונוסים שניתנים למקצועות בהיקף 4 או 5 יחידות, מומלץ לנסות ולהזין אותם למחשבוני שקלול הבגרות שנמצאים באתרי האוניברסיטאות השונים:

אתם יכולים להזין מקצועות שונים, בהיקפי יחידות שונים ולראות כיצד הממוצע מושפע מכל מקצוע.

לא. בית הספר מעודד אתכם לבחור ויעשה מאמץ כדי שכל תלמיד ותלמידה ילמדו במקצועות הבחירה שלהם את מה שהם מבקשים. עם זאת, לכל מגמה יש תנאי סף ולחלקן אף בחינות קבלה. מומלץ לעיין בחוברת ולשוחח עם רכז/ת המקצוע כדי להבין טוב יותר מה נדרש מכם כדי להתקבל למגמה שבחרתם.

בנוסף, ייתכן ותבחרו מגמה שלא תפתח בסופו של דבר בגלל מספר נמוך מדי של נרשמים. במקרה כזה, נעזור לכם למצוא את המגמה המתאימה לכם.

תכנית המעורבות החברתית תוצג לתלמידי שכבה י' בתחילת שנת הלימודים תשפ"א. לאחר הצגת התכנית, יוכלו התלמידים להתרשם ולבסוף לבחור באחת מן האפשרויות הרבות שעומדות לפניהם.

לא. תלמידים שמרחיבים בשתי מגמות מדעיות (למשל מדעי המחשב וביולוגיה, או כימיה ופיסיקה), פטורים מקורס החובה במדעי הטבע. 

נגישות